zlot
 Stowarzyszenie "Szwadron"

Stowarzyszenie SZWADRON zaprasza na RAJD NIEPODLEGŁOŚCI - imprezę turystyczną, mającą na celu poznanie regionu oraz odwiedzenie miejsc spoczynku żołnierzy poległych podczas I wojny światowej. Impreza jest otwarta - przeznaczona dla wszystkich miłośników historii i klasycznej motoryzacji.

Kiedy? 11 listopada 2023
Gdzie? zbiórka uczestników o godzinie 10:50 na stacji ORLEN w Mikołajkach. Ruszamy o 11:00.

Podczas imprezy poruszać się będziemy w kolumnie po drogach szutrowych oraz lokalnych drogach utwardzonych. Impreza przeznaczona jest dla samochodów terenowych oraz SUV - na trasie nie przewidujemy trudnego terenu, przeciskania się przez krzaki, itp. Trasa będzie liczyła ok. 100 km.

Prosimy o zabranie zniczy, które zapalimy na cmentarzach wojennych.

Więcej informacji: szwadron@szwadron.org


Stowarzyszenie SZWADRON było organizatorem dwóch edycji Zlotu GAZów, UAZów i innych radzieckich pojazdów wojskowych, które odbyły sie w latach 2008 i 2009 w podkętrzyńskim Wilamowie. Uczestnicy imprezy poznawali militarną historię regionu, odwiedzając byłe kwatery dowodzenia III Rzeszy w Gierłozy, Mamerkach, Radziejach i Pozezdrzu, Twierdzę Boyen w Giżycku oraz inne interesujące miejsca. Zresztą sama baza zlotu nie była wybrana przypadkowo - lotnisko Wilamowo było w czasie II wojny światowej wykorzystywane przez kwatery w Gierłoży i Mamerkach, do dziś oglądać możemy pozostałości wojennej infrastruktury - np. stojanki, gdzie hangarowały myśliwce.

   


Od 2010 roku organizujemy w Mrągowie imprezę o nazwie Wojskowa Majówka. Impreza odbywa się zawsze w "długi weekend" majowy, pierwsze edycje gościły na mrągowskim Nikutowie, następnie impreza przeniosła się na teren Muzeum Sprzętu Wojskowego. Główną atrakcję stanowi wystawa pojazdów wojskowych i pożarniczych, wzbogacona o pokazy dynamiczne, przejażdżki dla publiczności czy też prezentacje współczesnego sprzętu wojskowego organizowane przez różne jednostki Wojska Polskiego.


Zachęceni sukcesem Wojskowej Majówki w dniach 23-25 lipca 2010 zorganizowaliśmy Country na Wojskowo. Była to impreza towarzysząca Piknikowi Country, który odbywał się wtedy w mieście. Formuła była podobna do Majówki, ale wzbogaciliśmy ją o pokazy ratownictwa drogowego czy udział kolumny historycznych pojazdów wojskowych w Paradzie Country. Ze względu na ciepłe przyjęcie przez publiczność Country na Wojskowo stało się imprezą cykliczną i jest organizowane do dziś - zawsze w ostatni weekend lipca.